Airbag

Airbag je v překladu doslovně vzdušný vak. To co znamenal objev turba v oblasti zvyšování výkonu, to byl airbag v oblasti pasivní bezpečnosti. Za jeho objev všichni vděčíme automobilce Mercedes-Benz. Airbag byl poprvé testován roku 1968 společně s tříbodovým zádržným systémem. Činnost airbagu je velmi krátká, jeho aktivace a "nafouknutí" proběhne za 110 tisícin sekundy. Tato doba je kratší, než čas potřebný k nárazu osoby do palubní desky. Airbag má jednu velkou nevýhodu, a to že je jen na jedno použití, zachrání li ale život... Jeho znovuinstalace je také dosti drahá. První vůz vybavený airbagem a zádržným systémem byl nejluxusnější model S. To vše se odehrálo v roce 1981. Airbag je možno v automobilu na různá místa. Dnes už existuje airbag čelní (umístění ve volantu a v palubní desce před spolujezdcem), boční (umístění v bočních opěradlech řidiče a spolujezdce), hlavové (umístění nad bočními okny vpředu, tak i vzadu) a zadní boční (umístění ve dveřích, nebo bočních výplních- třídveřové modely a modely kupé). V současnosti už airbag není vymoženost jen těch nejdražších aut. O tom, že airbag dokáže hodně, by mohli mluvit ti, kterým zachránil život. Bylo by také dobré připomenout výzkumný ústav EURO NCAP, který provádí několik nezávislých testů (= crash-testů), v nichž se testuje bezpečnost posádky při čelním a bočním nárazu s použitím airbagů a jiných prvků pasivní bezpečnosti (samočinně se ulamovací pedály, boční výztuhy dveří...).

Pozn.: 1. Pozor při instalaci potahů na přední sedadla! Potah airbagu (bočnímu) zamezí rozvinutí v případě nárazu. Proto je nutné (jestliže je vůz vybaven bočnímy airbagy) používat potahy kompatibilní s bočními airbagy.

2. Pozor při přepravě dětí v dětských sedačkách umístěných proti směru jízdy! Jestliže je vůz vybaven airbagem spolujezdce, airbag se v případě nehody aktivuje a strašlivou silou sedačku i s dítětem vyrazí! Tomu se ve většině případů zlomí páteř a dítě zemře! I když už jsou airbagy, které se dají na neurčitou dobu deaktivovat, je lepší se na to nespoléhat a sedačku montovat po směru jízdy!

TIP: Změřte si svou hodnotu IQ v IQ testu.Doporučuji:

IQ testy zdarma
Informace o inteligenci, IQ, tabulka IQ hodnot a další
Videa z www.YouTube.com
Vše důležité o web serveru www.YouTube.com na webu ShareVideo.cz + zajímavá videa.
Automobily
Historie automobilů a přední postavy vývoje automobilového průmyslu.
Pneumatiky
Pneu na míru pro váše auto a různé roční období.
Registrace co katalogů, vyhledávačů
Další nezbytný krok pro propagaci vašeho webu přes internet: katalogy a vyhledávače.
Fingerboarding - fingerboard
Informace o fingerboardu, fotky, triky, tipy.
ICQ 6 download
Coolport.cz je web přinášející informace o ICQ, dále mp3s.nadruhou.net, MP3 zdarma
Vybrané odkazy:
USA - Spojené státy americké, QIP download, QIP Infium
Internet tipy
Informace, rady a návody pro internetové začátečníky. Výměna odkazů
Hubnutí
Systém asistovaného hubnutí. IDOS - jízdní řády
WebZdarma.cz